Президент Володимир Зеленський має балотуватися на другий термін, щойно буде можливість провести вибори. Таку заяву зробив в інтерв’ю британському виданню The Times глава Офісу Президента України Андрій Єрмак.
Також Єрмак назвав Зеленського “демократом” та “найкращим президентом” за всі роки незалежності України. Варто зазначити, що через The Times Єрмак своєю заявою наче відповів меру Києва Віталію Кличку, який кілька тижнів тому в інтерв’ю цій же газеті звинуватив Зеленського в авторитаризмі.
Чому українські політики ведуть дискусію через західні ЗМІ, для чого Андрій Єрмак зробив “вкид” про другий термін Зеленського, та чи зможе Зеленський насправді переобратися на другий термін, розбиралася “Політарена”.
Допомагали нам у цьому директор Інституту світової політики, кандидат політичних наук, політолог Євген Магда, політолог Віктор Небоженко, політтехнолог Віталій Бала і політичний експерт Володимир Фесенко.
Як влада в Україні спілкується через західні ЗМІ
Останнім часом, українські політики почали вести дискусію у західних ЗМІ. Так наприкінці травня вже згадана газета The Times опублікувала інтерв’ю Віталія Кличка, у якому він звинуватив президента Зеленського в авторитаризмі та узурпації влади.
“Я колись сказав, що в нашій країні пахне авторитаризмом. Тепер ним смердить”, – сказав Кличко. Окрім цього, міський голова Києва заявив, що Зеленський використовує обласні військові адміністрації по всій країні, щоб “відібрати владу в обраних мерів”.
І скидається на те, що Єрмак на сторінках того ж видання наче відповів Кличку. Хоча сам Єрмак згадав не Кличка, а Дональда Трампа, який в одному із своїх виступів назвав Зеленського “диктатором”. Єрмак вважає Зеленського “демократом” і дав обіцянку, що вибори в Україні відбудуться одразу ж після скасування воєнного стану. Щобільше, на думку Єрмака, Зеленський зобов’язаний йти на другий термін.
“Я вважаю, що він має балотуватися, бо це найкращий президент, якого моя країна бачила за роки своєї незалежності”, – сказав глава офісу президента.
Зеленський відповів Єрмаку, але вже через інше британське ЗМІ — Sky News. В інтерв’ю він сказав, що не вважає себе “найкращим президентом України”.
“Я найдосвідченіший. Може, не найкращий. Завжди є люди, які кращі за тебе”, – зазначив Зеленський і додав: “Якщо мій народ вважає, що потребує іншого лідера і має інші погляди, я не маю права сперечатися”.
“Нічого дивного в тому, що українські політики, в тому числі і Єрмак, роблять “вкиди” в західних ЗМІ, нема. У нас взагалі більше сприймають західні ЗМІ, тому що всередині України є панування телеграм-каналів, і ні до чого хорошого це не призводить”, – сказав у коментарі “Політарені” директор Інституту світової політики, кандидат політичних наук, політолог Євген Магда.
Єрмак показує Зеленському, що “без нього вода не світиться”
Виникає питання для чого Єрмак так “топорно” вихваляє Зеленського. Тут напрошується аналогія з тим, як президента США Дональда Трампа нахвалює його команда.
“Єрмак близький товариш президента. Що він має казати? У будь-якому оточенні президенту клянуться у вірності, оскільки не хочуть втратити владу. Президент має доводити, що залишатиметься при владі й надалі, інакше оточення розбіжиться. Так було завжди. Оточення Кравчука перебігало до Кучми, від Кучми до Ющенка і так далі. Такі правила гри”, – зазначає в розмові з “Політареною” політолог Віктор Небоженко.
Погоджується з Небоженком і Євген Магда.
“Єрмак же керівник президентського офісу і має демонструвати президенту свою лояльність, свою неповторність, показувати, що він завжди поряд і що без нього вода не висвятиться”, – каже Магда. За його словами, Єрмак і раніше робив такі заяви, але тоді чомусь на них не звертали уваги, а зараз почали звертати.
“Логіка Єрмака абсолютно зрозуміла. Ті люди, які його свого часу притягнули на посаду керівника офісу президента зробили геніальний крок, тому що поєднали звичні для обох функції. Для Єрмака функцію продюсера, для Зеленського функцію актора, якому потрібно виконувати те, що йому говорить продюсер. І вони органічно співпрацюють”, – вважає Магда.
Тепла ванна для Зеленського
Сам Зеленський ще на початку своєї президентської кар’єри казав, що керуватиме Україною тільки один строк. Згодом його думка змінилася. З приводу другого терміну в інтерв’ю американському подкастеру Лексу Фрідману Зеленський казав наступне: “Я не знаю. Це дуже складне запитання. Це залежить від того, як завершиться ця війна. Усе залежить від того, що люди хочуть. В основному це залежить від людей, в першу чергу, і, звичайно ж, від моєї сім’ї”.
Політтехнолог Віталій Бала впевнений, що заява Єрмака є елементом передвиборчої кампанії, щоб створити інформаційне середовище.
“Це переконання Зеленського йти на другий термін. Але вони думають не про Зеленського, а перш за все, про себе. Як казав колись Єрмак: “Я з ним прийшов, я з ним і піду”. А він поки йти не хоче. Якщо Зеленський не піде на другий термін, то їм може бути не дуже комфортно, скажімо так. Зеленський може домовитись про якісь гарантії для себе, а їм домовлятися важче”, – сказав Бала “Політарені”.
“Я припускаю, що Зеленський перебуває в теплій ванні і йому всі говорять, що він обов’язково повинен іти на вибори, які виграє, – пояснює Магда. – Внаслідок відсутності в нього стратегічного мислення, він може цілком в це вірити і не думати, що завершення війни спричинить низку питань, які ніхто не ставив, а потім будуть ставити щодня”.
На думку Магди, команда Зеленського наразі намагається концентрувати якісь фінансові ресурси і буде вести переговори з медійними військовими, з волонтерами.
“Вони думають, що як зараз буде завжди. Але це не так. І це розуміє будь-яка розумна людина”, – вважає Магда.
А Віктор Небоженко переконаний, що Єрмак своїми заявами знижує рейтинг Зеленського. “Я думаю, що чим більше Єрмак буде нам пропонувати Зеленського, тим більше падатимуть реальні, а не роздуті кишеньковими агентствами, рейтинги Зеленського”, – зауважив він.
Результати соціологічного опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведені упродовж 15 травня -3 червня 2025 року, свідчать, що рівень довіри до Зеленського знизився.
65% українців довіряють Зеленському, а 30% — не довіряють. Тож баланс довіри-недовіри становить +35 відсотків. Хоч ці показники вищі, ніж були на початку лютого 2025 року, коли 57% опитаних українців довіряли президенту, а баланс довіри-недовіри становив +20%, однак це значно менше, ніж на початку травня. Тоді Зеленському довіряли 74% опитаних, а не довіряли — 22%, зауважують соціологи.
“Довіра Зеленському знизилася за останній час, проте вона все одно лишається високою (і як показували наші дані на початку травня 2025 року, він усе одно зберігає найвищу довіру порівняно з іншими політиками). З одного боку, зниження довіри було очікуваним, оскільки основним фактором зростання довіри з лютого 2025 року був ефект згуртування навколо прапора. Тривалість цього ефекту має обмеження і ми наразі бачимо, що в поточному контексті він почав послаблюватися. Тому зниження показників довіри в певному сенсі є поверненням до більшої “нормальності”, – запевняють у КМІС.
Другий термін Зеленського: наскільки це реально
Опитані експерти висловлюють думку, що на другий термін Зеленський все ж таки піде.
“Якщо будуть вибори, то оточення Зеленського буде створювати для нього комфортні умови. Всі потенційні конкуренти будуть усунуті. Вони вже почали з ними розбиратись. Згадаємо Залужного, Порошенка і вже до Кличка підбираються”, – зазначив Віталій Бала.
“Що стосується виборів, то, я думаю, що Зеленський на них піде, хоча й обіцяв обиратися тільки на один термін. Йому створюватимуть комфортні умови. Усіх реальних конкурентів будуть дуже жорстко тиснути. І вже почали це робити”, – каже Віктор Небоженко.
“Чи буде Зеленський балотуватися? Скоріше, так. Особливо в нинішній ситуації підвищення рейтингів. Я чув такі інсайди, що начебто в президентській команді вирішили вже, і сам Зеленський погодився. Тому, на цей момент можна припускати, що Зеленський буде брати участь у наступних президентських виборах”, – сказав “Політарені” політичний експерт Володимир Фесенко.
А от, чи зможе Зеленський на виборах перемогти, навіть в створених для нього комфортних умовах, однозначної відповіді у експертів нема.
“У команді Зеленського не враховують того, що може з’явитись абсолютно нова кандидатура, яка зможе несподівано перемогти. “Старі” політики теж повинні розуміти, що вони самі мають піти. Ну, що робити Порошенку з антирейтингом у майже 70%? А от підтримати когось нового він може”, – вважає Бала.
“Ніхто не знає, що буде, коли припиниться воєнний стан. Я думаю, що в Україні з високою долею вірогідності почнеться масштабна криза, якої ми ще ніколи не бачили. І ця криза буде бити насамперед по владі, тому що з владою будуть асоціюватися втрати, проблеми. На сьогоднішній момент цифри втрат не озвучуються. Також, повного мирного договору з Росією не буде тому, що це самогубство для будь-якого українського політика. Влада повинна бути до цього готова, бо влада – це відповідальність”, – резюмує Магда.
Депутати “не в курсі“?
В депутатських фракціях, як опозиційних так і в монобільшості коментувати “Політарені” заяву Єрмака не стали, посилаючись на те, що його інтерв’ю в The Times не читали. Воно і зрозуміло. Для того, щоб зайти на інтернет-сторінку видання треба заплатити £1 (приблизно 57 гривень). Проте один з нардепів провладної фракції “СН” зазначив, що президентські вибори обов’язково відбудуться після скасування воєнного стану, і під них дійсно буде прийнятий спеціальний “одноразовий” законопроєкт. Але наразі цього законопроєкту ще немає.
Читайте також: Стефанчук про вибори після війни: “Буде одноразовий закон, який дасть можливість їх провести”